Bowling

V Zábavním centru Zuzana máte k dispozici 7 bowlingových drah, které jsou vybaveny automatickými stavěči a skoringovým systémem Qubica. Každý hráč si může na ovládacím panelu navolit vlastní nastavení a po hře požádat o vytisknutí své hry. U všech bowlingových drah je samostatné posezení. Restaurace i bowling jsou plně klimatizovány.

Cena Bowlingu

Den Čas Cena
Ne - Čt 11:00 - 15:00 150 Kč
Ne - Čt 15:00 - 01:00 190 Kč
Pá - So 11:00 - 15:00 190 Kč
Pá - So 15:00 - 02:00 220 Kč

Rezervace bowlingu: + 420 596 953 615 (po 11:00 hodině!)

Vstup na dráhy je povolen pouze v profesionálních bowlingových botách, které jsou samozřejmě k dispozici k zapůjčení.

Malá škola bowlingu – zjednodušená pravidla

Hra se sestává z deseti částí. Hráč hraje v každé části, až na desátou, dva hody. Pokud jsou prvním hodem poraženy všechny kuželky, druhý hod neháže. V desáté části hraje hráč tři hody, v případě, že je započítán (docílen) strike nebo spare, pouze dva hody.

Způsob počítání

Počet shozených kuželek u hráčova prvního hodu je označen v malém čtverci v horním levém roku této části a počet shozených kuželek u hráčova druhého hodu je označen v pravém horním roku. Pokud není při druhém hodu v části shozena žádná ze stojích kuželek bude počet označen (-). Počítání pro oba hody v části bude zaznamenáno okamžitě.

Strike

Strike je proveden, pokud je shozená celá sada kuželek při prvním hodu v části. Počítání pro jeden strike je 10 plus počet kuželek shozených v následujících dvou hodech.

Double

Dva po sobě jdoucí striky jsou double. Počítá se pro prvním strike 20 plus počet kuželek sražených v první následující části po druhém striku.

Triple

Tři po sobě jdoucí striky jsou triple. Počítá se pro první strike 30. K dosažení na koulení maximálních 300 bodů musí hráč nakoulet 12 striků za sebou.

Spare

Spare je počítáno, pokud neporažené kuželky po prvním hodu v části jsou při druhém hodu v téže části doraženy. Počítání pro spare je 10 plus počet kuželek shozených při hráčově následujícím hodu.

Přešlap je zaznamenán přístrojem automatické detekce přešlapu.

Podrobná pravidla bowlingu dle ČESKÉ BOWLINGOVÉ ASOCIACE naleznete zde.

BOWLING - historie hry

Bowling má dlouhou a bohatou historii a dnes je jedním z nejpopulárnějších sportů na světě. Britský antropolog Sir Flinders Petrie objevil v roce 1930 sbírku předmětů v dětské hrobce v Egyptě, jenž se mu jevila jako počátky primitivního bowlingu. Jestliže byl tento odhad či domněnka správná, tak vedou první stopy bowlingu až do dob 3200 let před Kristem! Až do této doby prohlašoval německý dějepisec William Pehle, že bowling pochází z jeho země a to z dob okolo roku 300 našeho letopočtu.

V podstatě se bowlingu dostává první větší pozornosti až v Anglii v roce 1366, kdy král Edward III. údajně přesunul pozornost z lukostřelby na tento sport. A to je téměř jisté, že bowling byl populární až po dobu panování Jindřicha VIII.

Postupem času došlo k mnoha změnám v pravidlech hry a rovněž ve hrách, které bychom mohli řadit do stejné skupiny her jako byl bowling. Je vidět, že hry se vyvíjely velmi pomalu a dlouhodobě.

Nepochybně angličtí, holandští a němečtí osadníci přivezli do Ameriky odlišné způsoby bowlingu. První zmínka ve vážné americké literatuře přísluší Washingtonu Irvingovi, kdy „Rip Van Winkle probudí zvuk padajících kuželek.“

První ustálený americký bowling byl pravděpodobně trávníkový bowling v prostorách New York´s Battery area (vojenské baterie). Nyní srdce finanční oblasti. Obyvatelé New Yorku toto místo nazývají „Parcela bowlingového trávníku.“

Hra měla v Americe své vzestupy, ale prožila si i své období úpadku. Connecticutský zákon v r. 1841 postavil bowling mimo zákon, jelikož se ukázal jako nebezpečný hazard, avšak jako častá záminka pro prohrávající sloužila výmluva „špatná údržba“ venkovních bowlingových drah. Proto se vlivní průmysloví magnáti rozhodli instalovat bowlingové dráhy do krytých budov, i když ze začátku výhradně pro své vlastní potěšení. Celá událost však zvýšila popularitu hry.

Doba, kdy se hra nejvíce rozvíjela nejde s přesností popsat. V některých státech se však stala okolo r. 1800 převládajícím sportem např. ve městech New York, Ohio nebo Illinois. Jakkoliv se rozcházely určité míry míče (koule) podle jednotlivých regionů, Joe Thum, povoláním restauratér, všechny rozdíly standardizoval a vytvořil reprezentaci z různých bowlingových klubů. V září r. 1895 v Beethoven Hall v New York City se zrodil Americký bowlingový kongres.

Ženy se o bowling začaly zajímat až v druhé polovině 19. století. Do té doby měli jenom muži Americký bowlingový kongres. V roce 1917 se však zrodil ženský mezinárodní kongres v St. Louis. Předseda Dennis Sweeney vyzval favoritky ženské ligy k uspořádání bowlingového turnaje, aby následně založily Ženský národní bowlingový kongres.

Ve stejné době došlo k velkému rozvoji bowlingové technologie. Nejdříve se vyráběla koule z velmi tvrdého dřeva, ale v roce 1905 byla uvedena první opravdová bowlingová koule „Evertrue“ a brzy poté byl Brunswick Corporation zdárně podpořen tzv. Mineralite ball. Tato koule lákala své příznivce bowlingu svým tajemným složením.

Po řádné organizaci a odsouhlasení všech norem získal bowling na popularitě. Ovšem jiný technologický průlom nastartoval novou etapu velkého vzrůstu. Pan Patterson, víceprezident American Machine a Foundry Company, získal pro společnost patent Gottfrieda Schmidta – automatický zvedač kuželek.

První obchodní instalace byla provedena v Michiganu v roce 1951 a později v roce 1952 byla produkce modelů zahájena. Přístroje však vyžadovaly velkou pozornost. Mechanikové museli udržovat bowlingové zařízení několik hodin denně.

Televizní experiment s bowlingem v letech okolo roku 1950, kdy hra byla čím dál populárnější je vysvětlující. NBC – rozhlasová stanice pro „Championship Bowling“ přišla jako první s rozhlasovým zpravodajstvím z bowlingu. Zpravodajství šířila pomocí živé show „Make That Spare“, Celebrity Bowling a „Bowling For Dollars.“ V roce 1961 ABC přišlo s prvním televizním přenosem soutěžního klání „Pro Bowlers Association.“ Následovaly další. Zakladatel, jednatel a podnikatel Eddie Elias, vlastník PBA založil Pro Bowlers Tour, který se stal oblíbeným pořadem na vlnách ABC. Ani rozhlasový či televizní přímý přenos z ženského bowlingu, přesněji z Ladies Pro Bowlers Tour, na sebe nenechal dlouho čekat. Toto mělo za cíl jediné – bowling si získal čím dál větší náklonnost Američanů.

Dnes bowling hraje 100 miliónů lidí z více než 90 zemí z celého světa. Tento sport má dlouhou a zajímavou tradici a dobré vyhlídky, aby vešel v podvědomí ještě více lidí po celém světě.

Bowlingu zdar !!!

Zábavní centrum Zuzana
Heyrovského 1579
708 00 Ostrava - Poruba

Zuzana Bowling
tel.: + 420 596 953 615
web: www.zuzanabowling.com
e-mail: info@zuzanabowling.com
Otevírací doba:
Pondělí - Čtvrtek 16:00-24:00 hodin
Pátek - Sobota 11:00-02:00 hodin
Neděle 11:00-24:00 hodin

(Rezervace jsou možné po domluvě i mimo provozní dobu)

Restaurace Šatlava
tel.: + 420 596 953 607
web: www.satlava.info/ostrava-poruba-iii

Naše webová stránka

Nabízíme tyto možnosti plateb: